Free SAT Practice Question

Question 1 of 1
ID: DSAT-MATH-AG-006
Section: Digital SAT Math - Algebra
Topics: Linear equations in two variables; Student Produced Response
Difficulty level: Easy

Practice Mode: Single selected Question » Back to Overview

Imran bought a few packets of chewing gum and donuts for $90. Each packet of chewing gum cost $4, and each donut cost $2. If Imran bought 15 packets of chewing gum, how many donuts did he buy?

Numeric Answer:

General Hint: Enter the answer as an integer or a decimal in a single answer box. If two answer boxes are given, enter the answer as a fraction, with one box being the numerator and the other being the denominator. Read carefully whether the answer should rounded and make sure you round to the required degree of accuracy. Do not enter any symbols or characters in the box(es) provided.

» Quit