Free SAT Practice Question

Question 1 of 1
ID: DSAT-MATH-AG-002
Section: Digital SAT Math - Algebra
Topics: Linear functions; Student Produced Response
Difficulty level: Easy

Practice Mode: Single selected Question » Back to Overview

The total cost, in dollars, to make 10,000 units of a certain brand of a premium pen is given by, where is the per unit cost, in dollars. What is the total cost, in dollars, to make 10,000 units of the pen when the per unit cost is $1.20.

Numeric Answer:

General Hint: Enter the answer as an integer or a decimal in a single answer box. If two answer boxes are given, enter the answer as a fraction, with one box being the numerator and the other being the denominator. Read carefully whether the answer should rounded and make sure you round to the required degree of accuracy. Do not enter any symbols or characters in the box(es) provided.

» Quit