Free GMAT Practice Questions

Question 1 of 1
ID: GMAT-PSQ-4
Section: Quantitative Reasoning - Problem Solving
Topics: Word Problems; Profit and Loss
Difficulty level: Easy

(Practice Mode: Single selected Question » Back to Overview)

Company X sold 1,500 units of its product for $9 each and 750 units for $6 each. If the company's cost of producing each unit of the product was $7, what was the company's profit or loss on the sale of 2,250 units?

A$2250 loss
B$750 loss
CNo profit or loss
D$2250 profit
E$18,000 profit